Events     News     ►Join Our Mailing List     ►Donate Now 
HomeCollaborateEducateCelebrateMembershipAbout UsContacts

Academic Challenge Coach Awards

The Academic Challenge Coach Awards recognize exemplary coaches of student teams that participate and compete in academic challenges approved by the Minnesota Academic League Council. Candidates demonstrate passion for students and the activity, encourage participation of students of all backgrounds and learning abilities, create a safe and harassment-free environment, and involve students in planning and decision-making. They uphold the ethical integrity of competition and model appropriate contest behavior at all times.
A Minnesota teaching license is not required for the Academic Challenge Coach category.

Past Academic Challenge Coach Award Honorees:

2016
Jennifer Doom, Tech High School, St. Cloud
Becky Haddad, Glencoe-Silver Lake High School, Glencoe
 
2015
Ron Hustvedt, Salk Middle School, Elk River Area Public Schools
Karlyn Doyle, North Junior High, St. Cloud Area School District

2014
Sheila Johnston, Centennial Elementary and Sheridan Hills Elementary, Richfield Public Schools 
Huy Nguyen, Sunrise Park Middle School,White Bear Lake Area Schools
 
2013
Joyce Baumann, Cold Springs Elementary, ROCORI Area School District
Amanda Meyer, Springfield High School, Springfield Public Schools
 
2012
Christopher Lenius, Chaska High School and Chanhassen High School, Eastern Carver County Schools    
Gail Sarff, Wayzata High School, Wayzata Public Schools

2011

Thomas Appel, Mountain Lake High School, Mountain Lake Public Schools       
Vergene Downs,  Benjamin E. Mays International Magnet School, St. Paul
 
2010
Nate Henry, Pipestone Area High School, Pipestone
Jerry Shouts, Delano High School, Delano
 
2009

Mark Schleisman, West Elementary, Murray County Central Schools
Kim Westra, Atheneum Gifted & Talented Magnet Program-Salem Hills Elementary, Inver Grove Heights Community Schools
 
2008
Gwen Briesemeister, Delano Public Schools
Jeff Voss, Jackson County Central Schools
 
2007
Laura Bidne, Jackson County Central Schools
Peggy Pasche, Buffalo Senior High School
 
2006
William James, Lake Crystal Wellcome Memorial HS
ADawn Melbye, Lincoln High School, Thief River Falls
 
2005
Barry Bayerl, Sts. Peter, Paul & Michael School, St. Cloud
Vicky Harris, Glencoe Silver Lake Schools
 
2004
James Schwarzbauer, Hermantown High School
Bonnie Spohn Schmaltz, Eden Valley-Watkins High School
 
2003
Joe Jorland, Walker High School
Brian Ribnick, Metcalf Junior High School, Burnsville

2002
Paul Keeney, Centennial Middle School
Larry Stacy, Stewartville Middle School/High School
 
2001
Patrick Ryan, Jr., Osakis High School
Connie Leyendecker, Benilde-St. Margaret’s School

2000
Barb Kotzer, Creel Valley Elementary
Janice Thompson, Pine Island Schools
 
1999
Laura Cavender, Hamilton Elementary School
Cheryl Retrum, MACCRAY High School

Students, parents, and educators:

nominate


Printable Nomination Form
Microsoft Word
Adobe PDF


Nominees:
Download Application

Please return this application by January 20, 2017


Home
Follow us:
     
 
Synergy & Leadership Exchange
2075 Lookout Drive
North Mankato, MN 56003
 
2015 Member
  

Copyright 2012       Synergy & Leadership Exchange        Website Terms         Children's Privacy Protection Guidelines        Site Map

This web site uses Kentico CMS, the content management system for ASP.NET developers.